27 Aralık 2015 Pazar

Bebeklerde düşme ve çarpma

    Bebeği sık düşen bir anne olarak, başlarda çok korktuğum bu hadisenin çok normal olduğunu zaman bana öğretiyor, oteldeki yatak odasında yere düştüğünde kahvaltı yapmaya indik tabi benim suratım gitmiş, bir önceki gün plajda tanıştığımız abla sordu noldu diye, çocukta hiçbir problem yok ama 'Yataktan düştü abla' dedim. 'Ooo düşe kalka büyüyecek ben de iki erkek büyüttüm' dedi. O an gülümsedim ve almak istediğim tepkinin bu olduğunu anladım. Çevrenin anneyi panikletmek yerine sakinleştirmesi gerekiyor böyle durumlarda. Yani çocukta kanama bayılma fışkırır tarzda kusma (kafa travmalarında olabiliyor genelde), kolunu bacağını kullanırken acı ve ağlama (kırık,çıkık) gibi bir durum yoksa Allah korusun, her çocuk düşe kalka büyüyor ve canı acıyan veya hasta olan çocuk zaten kendini hareketleriyle belli ediyor. Tabiki içimiz rahat etsin dersek hastaneye gidip gereken tetkikleri de yaptırabiliriz. Ama bunlar olurken dahi anne ve bebeğin çok üstüne gitmemek gerek.
    Çevremde hayli panik atak sorunu yaşayan insan mı var ya da bizim ülkede herkes genel olarak mı endişeli bilmiyorum, hep kötü birşey olacakmış hissiyle anneyi depresyona sokma bebeğiyle hiçbir yere gidemeyen evde hapsolan ve ne yazık ki bunları çocuğuna bağlayan, öfkesini de ondan çıkaran anneler ortaya çıkıyor. Anneleri rahat bırakıni onlar da çocuklarını rahat bıraksın yeter artık!
    Peki çocuk düştüğünde neler oluyor? Şişlik morarma sivri bir yere çarptıysa kanama. Dokular darbe aldığında kılcal damarlardan sızan kan sebebiyle şişlik ve morarma olabilir, bu morarmayı azaltmak için daamrların büzüşmesi gerekir bu da soğuk kompres yani buz koyarak yapabileceğimiz birşey aslında. Bunun dışında merhemler o bölgedeki kanın dağılması ve ağrının azalmasını sağlayabilir.
    Biz şuanda daha önceki yazımda da yazdığım LR marka aloevera box seti kullanıyoruz. İçindeki acil durum spreyi yara,yanık, düşme çarpma sonucu oluşan şişlik yerlerine sıkılıyor ağrı kesici ve iyileştirici, iltihap önleyici özelliği var, 12 farklı bitki içeriyor başlıcaları aloevera, aynısefa, zencefil, kekik. Çok amaçlı bir sprey ben egzamam için de bir süre kullandım onun etkisi mi laden çayının etkisi mi bilmiyorum şuan çok şükür düzgün bir cildim var. Aloevera jeli kıvamında %90 aloevera içeren concentrate kremi var, bu da aynı şekilde cildi çok hızlı tamir etmek onarmak veya nemlendirmek yatıştırmak için kullanılabilir. Bir de hem aloevera hem de bal peteği yani propolis içeren daha yağlı bir kremi var çok kuru ciltler için nemlendirici olarak kullanılabilir, pişiklerde kullanılabilir çünkü propolis antibakteriyel ve hızlı bir iyileştirici. Bunların dışında cilt sorunlarında kullanabileceğiniz çok güzel bir set çok amaçlı olması siz nerde ihtiyaç duyarsanız orda kullanabileceğiniz anlamına geliyor, çünkü bitkisel ürünler ve bu bitkilere alerjisi olanlar haricinde zararlı bir yan etkisi yok.
    Başka kullanım alanlarını diğer yazılarımda anlatmayı düşünüyorum. Fakat düşme çarpma yaralanma yanık gibi durumlarda ve cilt problemlerinde (kuruluk, egzama, morluklar) genel kullanım sırası, acil durum spreyi, konsantre jel ve en son propolisli krem, tek tek ve ya set halinde alınabiliyor, set halinde daha avantajlı oluyor. Soru ve görüşlerinizi bekliyorum, facebook sayfama burdan ulaşabilirsiniz, sağlıklı günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder