4 Ocak 2016 Pazartesi

Ağız ve diş bakımında bitkilerin gücü

Hepimiz sindirimin ağızda başladığını dolayısıyla iyi bir sindirim ve besinlerdeki vitamin ve mineralleri vücudun iyi kullanabilmesi için ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Peki bunu nasıl yapacağımızı biliyor muyuz gerçekten? Kimyasal temizleyicileri vücudumuzun her yerinde olduğu gibi ağzımızda da kullanmaya devam ediyoruz ve sağlıklı olacağımıza inanıyoruz. Peki böyle birşey mümkün mü? Belki küçük miktarlarda çok da etkisini göstermeyen ama yıllarca vücudumuzda birikecek kimyasalları ben şampuanlarda, duş jellerinde parfümlerde makyaj malzemelerinde artık görmek istemiyorum. Çok pahalı ürünler kullanmak değil mesele, marka ürünler kullanmak da değil, reklamlardakileri kullanmak da değil. Mesele çevreye ve bize zarar vermeyecek ve faydası kanıtlanmış ürünler kullanmak. Mesele bütün bakterilerin ölmesi değil mesele zararlı bakterileri öldürebilmesi bu temizleyicilerin. Çünkü vücudumuza katkısı olan sağlığımız için bizden daha çok çalışan bakteriler mevcut ve ölmeyi haketmiyorlar.
LR markasını sevdiren en güzel şeylerden biri, aloeveralı ekinezyalı diş macunu için de propolis (bal peteği) olduğunu da sonra farkettim içindekiler kısmında. Ağzımıza aldığımız hergün kullandığımız bir ürünün bitkisel olması üstelik ekinezya gibi bal peteği gibi doğal antibakteriyel maddeler içermesi ne büyük güzellik. Ne kadar teşekkür etsem az beni bu markayla tanıştıran arkadaşımdan çünkü Türkiye'de yeni fakat Almanya'da 30 yıllık bir firma LR. Gün gelecek çok tanınan bir marka olacak ama şimdi benim görevim olabildiğinde insanı bu sağlıklı bitkisel ürünlerle tanıştırmak çünkü bebeğime nasıl diş macunu seçmeliyim derdim yok artık, organik bitkisel denen fakat sertifikası olmadığı için güvenemediğim ürünleri almak zorunda değilim. Kimyasalları evime vücuduma almak zorunda değilim. Önceden zorundaydım çünkü market markaları reklamlardaki ürünler haricinde bir seçeneğim olmadığını düşünüyordum ki gerçek öyle değil. Reklamlar ne yazık ki sadece insanlara ürün pazarlamak için varlar ve ben alacağım ürünün bana faydasını zararını bilmeliyim bunu reklamlardan gerçekçi bir şekilde öğrenmem mümkün değil çünkü bu üreticilerin kendi ürünlerini kullanıp kullanmadıkları bile meçhul. Ama networking şöyle birşey kendin kullanmadığın birşeyi satamazsın, neye benzediğini içinde ne olduğunu bilmek zorundasın, zaten LR'a ürün almadan üye olamıyorsunuz. Kullanmadığınız beğenmediğiniz ürünleri satmak ne büyük ahlaki çöküştür.
Reklamlara çıkan ünlülerin çoğunda bu çöküşü görerek üzülüyorum. Burun kıvıracağınız ve sağlıksız olduğunu bildiğiniz gıda, içecek, şampuan, krem reklamlarında oynamayın. Bu haksızlığı yapmayın insanlara, sizi sevenlere. Siz bitkisel doğal organik ürünler ararken yurtdışında en kaliteli ürünleri almaya giderken ve kullanırken yaptığınız ikiyüzlülüktür.
Ne yazık ki kişisel bakım ve kozmetik ürünleri bu anlamda en çok suistimal edilen ürünler çünkü insanlar çok beğendikleri güzel yakışıklı buldukları insanların o markayı seçtiğini düşünüp etkileniyorlar. Bu yiyecek sektöründe de böyle, cips ve kolalı içeceklerin sağlığa zararları açıkken, neden reklamlarında ünlü güzel isimleri oynatmaya devam ediyorlar? Kısacası büyük markalar ve reklam olayı canımı çok sıkmakta ve açıkçası daha sıkı bir düzenleme olması gerektiğini düşünüyorum reklamlar hakkında. Parayı veren düdüğü çalar misali ürünleri kanser de yapsa gözümüze ayyy muhteşem çok lezzetli diye reklam sokmalarına izin vermemeli yetkili kurumlar. İnşallah düzelecektir bu durum inanıyorum yürekten. Sağlıklı ürünler satan markalar büyüyecek, insanları kandırarak, yalan söyleyerek, sağlıklarını bozacak ürünler satanlar bir bir yok olacaklar piyasadan.
Konumuzdan uzaklaşmadan ve unutmadan bahsedeyim; %43 aloeveralı normal diş macununun yanında %40 aloeveralı hassas dişler macunu da var LR'ın bir de içerisinde gümüş iyonları içeren boğaz iltihaplanmalarına ağız içi iltihaplanmalarına iyi gelen microsilver diş macunu. Genelde en çok ilgi gören ve sevilen LR ürünlerinden biri. Çünkü ayrıca dişleri beyazlatıcı etkisi de mevcut. Ben bitkisel olanını tercih ediyorum ama microsilver daha popüler benim çevremde. Ürünler ve üyelik hakkında mesajlarınızı bekliyorum, facebook adresime burdan ulaşabilirsiniz, instagramda kullanıcı adım @nagis567 sağlıklı günler diliyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder