1 Ocak 2016 Cuma

Sindirim sorunlarına karşı aloevera ballı içecek

    Kabızlık ne yazık ki pek çok insanın sorunu ve kabızlığın sonuçları ne yazık ki hafife alınacak gibi değil. Sindirimin düzenli olmayışı en başta vitamin ve mineral dengesini bozar, vücut besinlerden alması gerekenleri tam ve yeterli olarak alamaz, ayrıca atıklar düzenli olarak vücuttan atılamadığı için, şişkinlik rahatsızlık ve huzursuzluk da baş gösterir. Bunun dışında tualet ihtiyacını giderebilmek için aşırı zorlanmak basur yani hemoroidin başlamasına ve ilerlemesine zemin hazırlar.
    Kabızlığı önlemek için bol sıvı alın doğrudur fakat beslenmeye de çok dikkat edelim, hazır katkılı gıdalar ne yazık ki bağırsaklarımıza sindirim sistemimize en çok zarar verenler, çünkü vücut bunlarla başa çıkmakta zorlanır. Halbuki meyve yediğinizde genelde vücut için bunu sindirmek çok kolaydır ve içerisindeki vitamin ve minerallerin çoğu emilir. Ama siz meyveyi yemekten hemen sonra tok karnına yerseniz sindirim gene zorlanmış olur. Amaç olabildiğince sade yiyebilmek olmalıdır. Karışık yediğiniz öğünler veya birçok aroma katkı maddesi içeren gıdalar, sindiriminizi bozar. Su veya sıvı gıdalar (meyve suyu, sebze suyu, maden suyu, bitki çayı,ayran, şalgam, çorba) tüketmek de önemli yer tutar sindirimimiz için, ama işte günde 3 litre su için dediler diye kendinizi boşuna zorlamayın, gereksiz yere susamadan su içmenin vücuda bir faydası dokunmuyor kanımca. Fakat siz kahve, çay, hazır asitli içecekler, bunları bıraktığınızda ne kadar su içmek istediğinize kendiniz de şaşıracaksınız. Sağlıksız alternatifleri evinizden kaldırdığınızda sağlıklı içecekleri tüketme sıklığınız artacaktır.
    Bütün bunların yanında sindirime dost gıdaları da bilmelisiniz, sabahları aç karnına elma tüketebilirsiniz veya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı balla hazırlanmış suyunuzu içebilirsiniz. Beslenmenize gün içinde dikkat edin ve sindirmekte zorladığınız gıdalarıda bulun. Kan gruplarına göre beslenmeyle ilgili de bir yazı yazacağım. Aidin hoca herkesin fıtratına uygun beslenmesi gerektiğini söyler. Çünkü herkesin genetik yapısı kökenleri ve dolayısıyla sindirebileceği besinler farklıdır. En basiti tanıdığım bütün B kan grubu insanlar süt ve süt ürünlerini çok iyi sindiriyorlar ve çok seviyorlar. Fıtratı bozmadan sağlıklı beslenerek sevdiğimiz yiyeceklere ama doğal olanlarına dönerek sindirimi düzeltmek mümkün.
    Bunun yanında sindirime ve bağışıklığınıza destek olan ve vücudunuzu içerden ve dıştan yenileyecek bal ve aloevera içeren içeçek jelimizi önerebilirim. Günde 3 kez bir kapağını suya karıştırıp içiyoruz ve inşallah sindirim sorunlarımıza çözüm buluyoruz. Bitkisel içeriği sebebiyle kilo vermek isteyip diyet sırasında kabızlık sorunu ve şişkinlik yaşayanlara da önerebilirim. Hemoroid sorunu olup kabızlıktan kurtulmak isteyenlere de önerebilirim ayrıca çabuk iyileşmeleri için kutu setteki kremleri de öneriyorum. Çok ilerlemiş vakalarda belki ameliyat şarttır ama daha önceden önlemini almak isteyenler için nacizane önerim. Sağlıklı günler dilerim, soru ve görüşlerinizi bekliyorum. Facebook sayfama buradan ulaşabilirsiniz. İnstagramda kullanıcı adım @nagis567.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder