29 Ağustos 2016 Pazartesi

Şifa niyetine...

  Bugün mantar, bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkları doğal yöntemlerle nasıl daha hafif atlatabileceğimizi veya kendimizi koruyabileceğimiz anlatmaya çalışacağım. Temizlik en önem vermemiz gereken konulardan fakat temizlik deyince ağır kimyasallarla, çamaşır sularıyla temizlikten bahsetmiyorum. Ağır kimyasallar zararlı ve yararlı bakterileri beraberce öldürdükleri için aslında zararlı bakterilere üreyebilecekleri yer açmış olurlar yani doğal dengeyi bozarlar bu sebeple en güzel temizlik, sirkeli suyla yapılandır, faydalı bakterileri öldürmeden evinizi, işyerinizi temizlerseniz zararlı mikropların üremesini bir nebze azaltmış olursunuz, halı koltuk gibi toz tutan eşyalarında arada su ve sabunla temizliği de çok önemli. Kendi temizliğimiz için de gene ağır kimyasallar değil bitkisel sabunlar, bitkisel şampuanlar kullanabiliriz özellikle paraben içermeyenlerden. Beden temizliği de vücudumuzdaki bakteri mantar dengesini bozmamak adına çok önemlidir.
     Aynı şekilde yediğimiz yiyecekler içtiğimiz sular da bu dengeyi bozmayacak şekilde olmalı. Peki dengeyi sağlamak hatta faydalı bakterileri artırıp zararlıları azaltmak için neler yapılabilir? Öncelikle hazır, işlenmiş bayat gıdalardan vazgeçeceğiz besin değeri olmayan şeyleri yememeye özen göstermeliyiz. Ev yemekleri çok önemli, fast fooddan olabildiğince uzak kalmalıyız, çünkü ağır sosları karışık içeriğiyle sindirim sistemine zarar verebiliyor, sindirim sistemindeki aksaklıklar bütün vücudun dengesini bozabilir. Mevsim meyve ve sebzeleri genelde vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu vitamin mineralleri içerir bunları takip edelim, her mevsim aynı şeyleri yemek yerine Allah'ın yarattığı farklı yiyeceklerde şifa olduğunu unutmayalım; farklı meyve sebzeler Allah'ın hükmüyle yalnızca bir dönemde çıkıyor topraktan; bu düzeni bozup herşeyi kafamıza göre tüketmek bence çok doğru değil. Onun dışında sindirim sistemini desteklemek adına yoğurt çok önemli, kefirde öneriliyor fakat denemeye fırsatım olmadı. Şekerli yiyecekler ne yazıkki bağırsaklarınızdaki kötü mantarları artırıyor, bu da egzama, el ayak mantarı veya başka rahatsızlıklar olarak siz de görülebiliyor tabi siz geçici çözümlere yöneliyorsunuz ama mesele beslenmeyi değiştirmekte, şekerden özellikle de hazır şekerli yiyeceklerden uzak durmalıyız. Hazır paketli olanlar özellikle sentetik aromalar ve koruyucularla beraber vücudumuzun sindiremeyeceği fakat devamlı tüketmek isteyeceği şekilde üretiliyorlar. Devamlı bunları tükettiğimizde hem sindirim sistemindeki denge bozuluyor hem de yeterli vitamin mineralleri alamadığımız için hastalıklar başlayacak, sentetik aromaların sentetik kokuların ve mantarların vücudumuzda çıkardığı toksinlerin etkisiyle psikolojik rahatsızlıklar da yaşamaya başlayacağız. Mısır şurubunun karaciğere alkol kadar zarar verdiğini anlatan Amerikalı bir profesörün seminerini dinledim, tabi bunları heryerde göremezsiniz çünkü büyük bir endüstri gıda endüstrisi ve pek müsaade edilmiyor zararlı diyenlere. Bu büyük pazarda bizler sadece sorgulamadan tüketmesi gereken hastalanınca da yemekle ne alakası var canım deyip ilaç endüstrisinin eline düşen insanlar olmalıyız. Ama böyle olmaması bizim elimizde, marketten ne aldığımıza ne yediğimize Allah rızası için dikkat edelim. 
      Bize bu bedeni ve sağlığı veren Allah'a çok şükür, bunu korumak için çaba sarfedelim, yediğimize içtiğimize helal olup olmadığına azami dikkat edelim. Çünkü haram olan yiyecekler bizim sağlığımız için faydalı olamaz. Bizi Yaradan Allah fıtratımızı bizden iyi bilir unutmayalım. Mantar ve bakterileri dengede tutmak içinse, karbonatlı su çok güzel bir nimet hem içme suyunuza bir çay kaşığı ekleyerek alkali su içmiş olursunuz hem de bakteri enfeksiyon mantar olan bölgede karbonatlı suyla rahatlama sağlayabilirsiniz. Kaşıntıları azaltması anlamında da çok faydalı, bizzat denemiş biri olarak söylüyorum. Bunun dışında bağırsak düzenleyici olarak bir tatlı kaşığı elma sirkesi çok az bal ve bir bardak suyu karıştırarak kullanabilirsiniz. Şifa niyetine ve aç karnına içildiğinde daha faydalı olacaktır. Gene benim çok sevdiğim böbrek ağrılarıma çok iyi gelen limonlu suyu da unutmayayım, aç karnına içtiğinizde hem zindelik hem de böbrekleri temizleme özelliği olan limonlu suyu bir dilim limon ve bir bardak suyla hazırlayabilirsiniz. Doğadan doğal olan herşey bizlerin şifası için var neyi ne zaman nerde kullanabileceğimizi öğrenirsek daha sağlıklı bir hayat hayal değil. Verdiğimiz bilgiler şifa olsun, sağlıklı günler :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder