9 Haziran 2017 Cuma

Doğala dönüş


İnsan devamlı değişen dönüşen bir varlık, dolayısıyla sağlık algımız da zamanla değişmekte ve dönüşmekte. Son zamanlarda bütün dünya gerek beslenme, gerekse kozmetik alanında doğala dönüş konusunda hızla ilerliyor. Sebebi sağlığımızı korumak en başta. Farkettik ki çok fazla kimyasal ve sentetik ürünler kullanmak sağlığımızı da etkilemekte. Doğaya dönüş umarım hızla her ortamda yayılır ve hem çevreye hem kendimize verdiğimiz zararlar azalır. Her yazımda farklı bir konuya değiniyorum ama bugün konudan çok madde madde yazmak istedim, daha doğal bir hayat için en basitinden neler yapabiliriz bunları yazmak istedim, iyi okumalar:

1: Şampuan meselesi: Birkaç kez ismini duyup ne oldupunu anlayamadığım bıttım sabununu şuan o kadar severek kullanıyorum ki, herkese önermeden geçemeyeceğim, saçı asla kurutmuyor, besliyor, daha hacimli gösteriyor. Tabi belirteyim ki ölçüyü kaçırmamak temizlik ve bakım ürünlerinde de önemli bir konu. Saçlarınızı her gün değil, gün aşırı yıkamanız bence daha uygun. Erkan Şamcının sitesinde bulabilirsiniz veya güvendiğiniz herhangi bir yerden. Bıttım sabunu menengiç yağıyla yapılıyor, menengiç saç ve cilt için özellikle kaşıntı, egzama sorunlarına çok faydalı, sivilceli ciltlere de bıttım sabunu öneriliyor. Ben sabun kullanamam diyenler bitkisel, renksiz, parfümsüz, paraben içermeyen şampuanları tercih edebilirler, bence yetişkinler de bebek şampuanlarında aranan özellikleri hakediyor.

2:Grip meselesi: Viral hastalıklarda antibiyotik kullanmamak gerektiğini artık kamu spotlarında da gördüğüm için çok mutluyum. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılabilirler fakat viral enfeksiyonlarda etkileri yoktur. Gereksiz yere aldığınızda bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri de yokedebilirsiniz. Ayrıca vücutta üretilen iltihabı çeşitli yollarla atmanızı engelleyecek semptomatik tedavileri; işe gitmek veya sınava girmek gibi bir zorunluluğunuz yoksa kullanmasanız da olur. Bunun yerine bol bol dinlenin, c vitamini alın, ıhlamur, papatya, kekik gibi rahatlatıcı ve ağrı kesici bitki çaylarını deneyin. Bol su için, rahat nefes almak için odanıza sıcak su koyun, içerisine vicks merhem koyup soluyabilirsiniz rahat nefes almak için. Ayrıca öksürük için gene vicks merhemi sırtınıza veya göğsünüze sürüp yatabilirsiniz. Bebeklerinse ayaklarına sürmek daha iyi oluyor. Balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir, balgamı incelterek daha rahat atmanızı sağlar. Hastalara şifa diliyorum.

3:Zencefil ve zerdeçal: Bu iki bitki benim hayatıma köri soslu tavuk yemeğiyle girdi. Fakat gerçekler elbet ortaya çıkmaya mahkumdur, faydalarını zamanla öğrendikçe hayran kaldım bu baharatlara; sadece köri sos muamelesi yaptığım içinde üzgünüm. Zaten köri sosun içinde başka baharatlar da var bunu da dipnot olarak yazayım. Zencefili toz olarak balla ve ılık suyla karıştırıp ağrıyan boğazınız için, biraz da limon ekleyerek mide bulantılarınız için kullanabilirsiniz, sonuç hızlı ve şaşırtıcı gerçekten. Zerdeçalı ise Prof. Mutlu Demiray'ın yazısını okuduktan sonra araştırdım, bir kanser hastasını zerdeçal tedavisiyle iyileştiren doktorumuzu tebrik ediyorum, bizler de tavuk, çorba, pilav gibi yiyeceklere bir tutam ekleyerek kanserden korunmak için bir adım atabiliriz. Marketlerde, aktarlarda bulunabiliyor. İkisinin de hafif acı bir tadı var ama bir pul biber gibi değil tabiki :) Hem farklı bir aroma hem de sağlık daha ne olsun, üstelik zerdeçal tavuğa çok yakışıyor, güzel bir renk de veriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder