17 Aralık 2017 Pazar

Oda parfümlerindeki tehlike

Eve kimyasal ürün sokmama gayretinde olduğum halde marketlerde satılan, ekranda reklamları çokça dönen bir markanın oda kokusunu almış eşim. Maksat evimiz ferah olsun tabi ki. İçeriğini okumadan, bambu çubukları yerleştirdik, yağ kıvamında olduğu için esansiyel yağlar vardır içeriğinde diye düşündüm, kokusu çok ağırdı ama önemsemedim. Oysa kendim alışveriş yaparken içeriğini okur öyle alırım. Sonraki günlerde yanlışlıkla çamaşır makinesinin üzerine döküldü, ıslak bir bezle sildim, silme sebebim de evin çok ağır kokmaması dökülen parfümden dolayı. Ertesi gün şok oldum, pas tutmaz bir boyası var makinemin ve resmen kabarmış, soyulmuş kokunun döküldüğü bölge, sildiğim halde. Bu nasıl bir kimyasal ki boyayı bile eritebilecek güçte? Hemen paketini aldım (karton, plastik gibi geri dönüşümlü ürünleri ayrı bir yerde biriktiriyorum, diğer çöplerle karışmaması için), üzerinde yazılanları okuyunca eve zehir sokmuşuz haberimiz yok diye düşündüm.

Çöpü zehirli atık olarak sınıflandırılıyor, soluduğumuz havayı ferahlatan ürüne bakar mısınız? Bunun dışında ürünü eldivenle açın uyarısı vardı, belki önemsemiyoruz ama gerçekten boyayı eriten bir maddeden söz ediyoruz. Kaldı ki cildimiz iç organlarımıza göre kimyasallara daha dayanıklı çünkü derimizin en üst yüzeyi ölü hücrelerle kaplı, yani elimize bir zarar vermese de ciğerlerimize soluduğumuzda ordaki hücrelere nasıl zarar vereceği meçhul, tabi aslında meçhul değilmiş araştırırken bir yazıyla, daha doğrusu haberle karşılaştım. Güney Kore'de aynı markanın başka ürününü soluyan insanların bir kısmı ölmüş, bir kısmı hastalanmış ve firma bizim hatamız diyerek özür dilemiş, pazardan çekilmiş. Linkten habere ve firmanın bütün ürünlerinin listesine ulaşabilirsiniz.

https://eksisozluk.com/benckiserin-olumlere-neden-olmasi--5100446


Astım, alerji vakalarının hızla artması tesadüf değil, büyük bir tehdit altındayız kendi sağlığımızı bozuyor, sularımızı, toprağımızı kirletiyoruz. Aldığımız ürünlere, evimize soktuğumuz kimyasallara dikkat edelim, anneler babalar evinde küçük bebeği çocuğu olanlar için daha da önemli çünkü; büyüme çağında hücrelerin devamlı çoğalması gerekirken bu kimyasallara maruz kalmak daha kötü. Çocuklar sağlıkla büyüyüp gelişmek yerine hastane odalarında geçiriyor günleri. Çünkü tek mesele oda kokusu da değil, parfümlü ağır kimyasallar içeren deterjanlar, temizlik ürünleri, kozmetikler, çamaşır suları da tehdit etmekte sağlığımızı. En basiti zeytinyağlı sabun dururken parfümlü şampuanlar kullanmamızın sebebi nedir? İçeriğinde kaç çeşit kimyasal, sentetik kokular. Çamaşır yumuşatıcısı ve bulaşık parlatıcısı olarak elma sirkesi bütün ürünlerden daha başarılı bir iş çıkardığı halde neden hem paramızı hem sağlığımızı harcayalım? Arap sabunu, sirke dururken neden ev temizliği için çeşit çeşit kimyasal almak zorunda olalım?


Reklamlarla bize dayatılan temizlik anlayışının ne kadar saçma olduğunu anladığımızda geç olmasın, sağlığımızı yitirmiş, çevremizi kirletmiş olmayalım. Çok basit gördüğümüz ürünler dahi bedenimize çevremize ne zararlar veriyor, düşünelim. Fosfatsız deterjanların kullanılmaması için bir sergi vardı, çok beğendim, balıkların bu sebeple öldüğünü biliyor muydunuz mesela? Bize ne balıktan diyenler elbet olacaktır ama bir canlıyı öldürecek kadar güçlü bir madde, bizi hemen öldürmese de süründürür bunu unutmayın, kaldı ki bu atıklar doğada hemen yok olmuyor bize zehirlenmiş su kaynakları ve zehirli tarım alanları olarak geri dönüyor. Etimatik hem yerli hem fosfatsız bir deterjan, parfümde içermiyor, hammaddesi de doğal bir maden olan bor. Marketlerde bulamazsanız da muhakkak isteyin getirsinler. Yerli malı doğal ürünler yok değil ama reklamı yeterince yapılamıyor. Televizyonda, medya sektöründe paradan çok insan ve çevre sağlığını düşünen insanların artması dileğiyle.Firmalar satış yapmak için her yolu deneyebilir, bizlerin görevi evimize en doğal en zararsız ürünleri sokmak. Ben bu temizlik ve kişisel bakım meselesini en az beslenme kadar hatta bir yönüyle ondan da önemli görüyorum, çünkü bu kadar kimyasal atık havaya, suya, toprağa karışırken yediğimiz ürünlerin de temiz ve sağlıklı olmasını beklemek zor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder