27 Ocak 2017 Cuma

İlaçlarda helal sertifikası

Merhaba, gıdalarda helal sertifikası görmek benim için önemli, çünkü dışardan aldığınız ürünün nasıl yapıldığını görme şansınız yok. Bunu belgelendirmiş markalar insanların güvenle alışveriş yapmasını sağlıyor. Tüketici olarak bunu bilmek bizim hakkımız diye düşünüyorum. Böylece aklımızdaki şüpheler bir nebze olsun azalıyor. Gıdalarla ilgili pek çok tartışma yaşanırken, bu konu da gözardı edilmemeli benim fikrime göre. Fakat gözardı edilebildiği bir başka sektörle ilgili yazmak istiyorum bugün: sağlık sektörü.

Hamilelik boyunca kullanılan vitaminlerle başladı bu konuya olan duyarlılığım. Bana Decavit marka bir multivitamin yazılmıştı fakat birkaç yerde başka markalardan birinde domuz jelatini kullanıldığını okudum. Gerçekliği tartışılabilir diye düşündüm fakat pek çok sitede haber olduğunu, firmanın bunu yalanlamadığını ve tüketiciler tarafından hakkında dava açıldığını öğrendim. Tam da hamile ve emziren anneler için üretilmiş bir ilacın haram veya helal kategorisinde olup olmadığını bilememek ne kadar üzücü, benim doktorum bu durumdan haberdardı veya şans eseri muadil bir ürün vererek beni uzak tuttu bu ilaçtan, peki ömrüm boyunca kullandığım tek ilaç bu mu olacaktı? Her firma her doktor üzerinde yazmayan içerikleri de tek tek araştırıp bulacak mıydı? Bunun yerine ilaçlarda ve aşılarda da helal sertifikası olması gerektiğine inanıyorum. 

Özellikle canlı aşıların hangi hücrelerde üretildiğini bilmek gerekmektedir, çünkü kanımca kontaminasyon riski vardır pürifikasyon (saflaştırma) sırasında. İlaç ve aşı konusunda bu hassasiyetler karşılanmalı, sonuçta ürünleri için pazar arayan firmalar da içerikleri net açıklamadan her ilacı rahatça satmamalı diye düşünüyorum. Tabi ki kendimiz üretebilirsek ve dışa bağımlılığı azaltabilirsek daha da güzel olur ama, bizim meyvemiz sebzemiz ihraç edilirken kırk türlü testten geçiyorsa, büyük bir sektör olan ilaç sektörünün de bizim toplumumuzun hassasiyetlerine uygun hale gelmesi gereklidir. Haramın sağlıktan çok hastalık, yarardan çok zarar getireceğine inanıyorum. Muadilleri varken bir mecburiyet halinde değilken kullanılmamalı, bir vatandaş olarak benim fikrim bu yönde.

Söz konusu haberi de ekliyorum, buradan okuyabilirsiniz. Sağlıklı, mutlu günler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder